Osocze bogatopłytkowe (tzw. wampirzy lifting) jest preparatem powstałym na skutek obróbki krwi własnej pacjenta. Krew pobiera się za pomocą specjalnego zestawu zabiegowego, a następnie poddaje odwirowaniu i separacji. Osocze jest główną częścią składową krwi.
Wirowanie i separacja pozwala zagęścić osocze tak, aby uzyskać w nim jak najwyższe stężenie płytek krwi. Płytki krwi zawierają ponad 60 substancji czynnych, naturalnych czynników wzrostu, niezbędnych do naprawy tkanek, przebudowy naczyń i regeneracji narządów. Ich biostymulujący efekt leczniczy wykorzystywany jest od lat, między innymi w ortopedii, chirurgii czy diabetologii.
Podsumowując, osocze ze względu na swoją biokompatybilność, usprawnia proces regeneracji tkanek oraz produkcji nowych naczyń krwionośnych. Aktywizuje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu oraz poprawia pracę komórek macierzystych.
W medycynie estetycznej, tzw. wampirzy lifting sprawdza się, gdy pacjent:
Zabieg podobnie jak wszystkie procedury medyczne poprzedzony jest wnikliwą konsultacją lekarską. Pozwala to zweryfikować wskazania i ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.
Terapia polega na pobraniu krwi pacjenta (ok. 6-18 ml). Kolejnym etapem jest wydzielenie z niej erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Wykonuje się to w wirówce, w której w próbówkach umieszcza się pobraną krew i poddaje się ją procesowi wirowania przez ok. 5 minut . Uzyskane osocze bogatopłytkowe jest podstawowym preparatem, na którym opiera się przeprowadzany zabieg.
Bogatopłytkowe osocze może być stosowane punktowo (jak klasyczna mezoterapia) lub też liniowo (wzdłuż zmarszczek i fałd). Może być stosowane na różne części ciała.
Dla maksymalnego komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie najczęściej pokrywając miejsca zabiegu kremem znieczulającym. W niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie dentystyczne.
Zabieg trwa od 30 do 60 minut.
Terapia osoczem zapewnia wyraźną odnowę i regenerację skóry, wygładzenie zmarszczek, jak również poprawę jędrności.