PDO (polidioksanon) jest silnym syntetycznym włóknem, składającym się z jednego lub dwóch skręconych stałych włokien, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance.
Idea zabiegu opiera się na połączeniu dwóch mechanizmów działania. Pierwszy polega na mechanicznym napięciu i uniesieniu skóry. Uzyskuje się to poprzez wprowadzenie nici PDO w głebokie jej warstwy. Drugi mechanizm wykorzystuje biomedyczne właściwości polidioksanonu, który poprzez stymulację fibroblastów pobudza naturalny procen syntezy kolagenu. Dzięki takiej synergii działania uzyskiwane są pożądane efekty estetyczne.
Przed zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz omawia szczegółowo zasadę działania i przebieg zabiegu. Cały zabieg trwa około godziny. Zabiegowi nie towarzyszy ból, krwawienie czy obrzęk. Pacjent może odczuwać delikatne ukłucia jak przy akupunkturze.
Poddawany obszar w pierwszej kolejności jest znieczulany kremem, po czym lekarz implantuje nici PDO w odpowiedni sposób, we wskazane miejsce. Procedura jest odpowiednia dla osób od około 30 roku życia, kiedy to pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 tygodniach, a znacząca poprawa następuje po 2-3 miesiącach, kiedy to zaczyna być indukowany nowy kolagen. Całkowity czas rozpuszczania nici PDO wynosi od 180 do około 210 dni, materiał jest obojętny dla tkanek.