#Laseroterapia

Laseroterapia

Laserowe usuwanie brodawek jest najczęściej stosowaną metodą przez pacjentów dotkniętych tym typem choroby skórnej. Zabieg jest tak popularny ze względu na jego bezbolesność i można wykonywać go zarówno bez znieczulenia, jak i ze znieczuleniem miejscowym w zależności od potrzeby i preferencji pacjenta.

Zabieg polega na usunięciu zmian chorobowych poprzez lasera emitowanego przez lampę. Z urządzenia wydobywa się fala elektromagnetyczna, która sprawia, że wytworzone przez nią ciepło wypala zakażony wirusem fragment skóry. Laser działa w sposób punktowy, dzięki czemu nie ma ryzyka podrażnienia zdrowego fragmentu ciała wokół brodawek.

Po zabiegu pacjent powinien stosować na skórę przepisany przez lekarza wykonującego zabieg preparat. Nie jest potrzebna specjalna rekonwalescencja, po usunięciu zmian można normalnie myć się i wykonywać wszystkie codzienne czynności, jak np. praca czy lekki trening. Przy zabiegu nie ma ryzyka zarażenia się żadnym z wirusów zakaźnych, jak HIV czy HCV, bez względu na bezdotykowe używanie lasera, co czyni zabieg praktycznie bezinwazyjnym.

Czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki – usunięcie pojedynczej brodawki trwa zwykle do 15 minut. Regeneracja skóry po zabiegu zaczyna się już następnego dnia, a w przeciągu kilku tygodni rana całkowicie się zabliźnia i pokrywa nowym, zdrowym naskórkiem. Należy pamiętać, aby po przeprowadzonym zabiegu unikać promieniowania słonecznego i w przypadku bezpośredniej ekspozycji obszaru zabiegowego na słońce stosować krem z jak najwyższym filtrem. Bardzo często już jeden zabieg przynosi oczekiwane efekty i nie ma konieczności wykonywanie kolejnego, w szczególności przy brodawkach płaskich. Laserem można usuwać zarówno brodawki wirusowe, jak i łojotokowe.

Wskazania do zabiegu laserem frakcyjnym

  • Zmarszczki i zwiotczenie skóry
  • Zmarszczki wokół oczu, „worki” pod oczami
  • Soft lifting
  • Wygładzenie i odmładzanie, poprawa elastyczności skóry
  • Rozszerzone pory, zaskórniki
  • Rozstępy
  • Usuwanie blizn różnego pochodzenia
  • Płytkie, rozległe zmiany naczyniowe
  • Zmiany pigmentowe, przebarwienia, ostudy, plamy starcze
  • Niejednolity odcień skóry
  • Uszkodzenia słoneczne
  • Szorstka skóra, wyrównanie nierówności skóry

Laser frakcyjny CO2: opis zabiegu

Technologia tego urządzenia jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w dermatologii – laser światłowodowy zbudowany z włókna szklanego, wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze głowicą skanującą, jak spray'em. Efektem działania jest odmładzanie skóry z uszkodzeniami posłonecznymi, wygładzanie zmarszczek oraz blizn bez tworzenia widocznych ran z długim okresem bolesnego leczenia.

Inaczej niż stosowane do tej pory lasery, laser frakcyjny nie naświetla lub odparowuje jednorodnie powierzchni skóry, ale "dziurkuje" ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół "studni oparzeń" siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia postępuje się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Zalecenia pozabiegowe

Po zabiegu wykonanym laserem CO2 na skórze pojawia się zaczerwienienie i lekkie opuchnięcie. Może też pojawić się przejściowa wysypka, jak przy uczuleniach. Skóra wygląda, jak po przesadnym opalaniu, ze wszystkimi charakterystycznymi dla tego stanu dolegliwościami, które mijają po kilku godzinach, tym szybciej im konsekwentniej stosujemy wszystkie środki używane przy poparzeniu słonecznym.

Zaczerwienienie mija po 3-5 dniach, obrzęk nasila się po 2 dniach i po 3-4 znika. Później skóra nieco brązowieje i się złuszcza. Po tygodniu skóra wraca do normalnego wyglądu. Jeżeli stosowano znieczulenie iniekcją, to w miejscu wkłucia mogą pojawić się przejściowe siniaki.

Bardzo rzadko, przy najwyższych mocach, na pewnych obszarach skóry pęcherze mogą się wygajać tworząc strupki. Jeżeli u pacjentki zastosowano doustne środki znieczulające, to nie może ona prowadzić samochodu do następnego dnia. W innym wypadku można natychmiast po zabiegu powrócić do normalnej aktywności życiowej, unikając: słońca i gorących kąpieli.

Przeciwskazania

  • Nie realistyczne oczekiwania pacjenta
  • Choroba nowotworowa skóry
  • Ciąża
  • Stosowane wcześniej w tym miejscu wypełniacze

Efektem ubocznym wykorzystania lasera frakcyjnego jest gojenie i jego dłuższy czas do 7 dni. Skutki uboczne są na ogół niewielkie i mogą obejmować zaczerwienienie, obrzękniecie, pęcherze, guzki i rzadkie przypadki nierówności skóry.